Waluta

Wybór koloru do wnętrza

Opublikowano dnia 22-09-2020
Kategoria: Poradniki


Przed każdą metamorfozą pomieszczenia stajesz przed kluczowym pytaniem jaki kolor będzie najlepszy.
Zacznij od określenia gamy kolorów, w otoczeniu których masz dobre samopoczucie.
Barwy powinny eksponować walory pomieszczenia, nie mogą natomiast sprawiać przytłaczającego wrażenia. Warto przygotować projekt kolorystyczny całego domu lub mieszkania, nawet jeżeli planujesz aktualnie malowanie tylko jednego pomieszczenia.

Kolory łagodnie przechodzące z wnętrza do wnętrza sprawiają, że dom lub mieszkanie jest odbierane jako harmonijna całość. W zależności jakie światło pada na farbę – zmienia się jej odcień. W profesjonalnych sklepach obejrzysz próbkę danej farby w świetle dziennym, żarowym, zimnym ledowym i kilku innych wariantach oświetlenia.

Kolor charakteryzuje się m.in. tzw. walorem. Im więcej warstw farby nałożysz tym mocniejszy będzie walor. Jednym ze sposobów na harmonijne wnętrza, które ze sobą sąsiadują jest użycie tego samego koloru, ale o różnym natężeniu waloru w każdym pomieszczeniu.

Barwy mają określone oddziaływanie na psychikę człowieka. Każdy z nas ma inną osobowość i inne potrzeby dlatego warto zagłębić się w temat jakim jest chromoterapia/koloroterapia.

Oto jaki wpływ mają na nas wybrane kolory:

 • Żółty to ciepły, lekki i energetyzujący kolor. Dodaje pewności siebie i skłania do działania. Żółcie współgrają z szarościami i drewnianymi dodatkami. Sprawdzą się w salonie i jadalni oraz w pracowniach, domowym biurze i kąciku do nauki.


                                                                                                            Barwa żółta we wnętrzu, wzór na ścianie abstrakcje 110


 • Zielony uspokaja, daje wrażenie świeżości, obniża ciśnienie krwi i obniża napięcie mięśniowe. Budzi skojarzenia z naturą. Polecany osobom zestresowanym, żyjącym w ciągłym biegu oraz rozchwianym emocjonalnie.
 • Niebieski uspokaja, obniża ciśnienie krwi, łagodzi dolegliwości bólowe. Niektóre źródła mówią, że niebieski ma działanie przeciwzapalne, stymuluje intuicję i pobudza wyobraźnię. Będzie właściwy w sypialni i łazience. Polecany osobom, które mają problemy z zaśnięciem. Ma kojący wpływ na układ nerwowy człowieka.
 • Pomarańczowy – ciepły, energetyzujący kolor. Wywołuje poczucie komfortu i ciepła, wzmaga apetyt – podobnie jak kolor czerwony.
 • Biały i odcienie bieli - tonują i uspokajają. Stanowią neutralne tło dla innych barw. Daje odczucie czystości i świeżości. Pasuje do łazienki. Pobudza do działania. Natomiast osoby odczuwające samotność nie będą czuły się dobrze w pomieszczeniach w których dominuje biel.
 • Czarny – przeciwieństwo białego. Elementy czarnego mogą się sprawdzić w pokojach młodzieżowych – np. w postaci jednej ściany pomalowanej na czarno.
 • Czerwony – kolor ognia i energii. Pobudza i poprawia humor. Bardzo silnie wpływa na ludzki organizm – podnosi ciśnienie, podnosi tętno i przyspiesza oddech. Wzmaga apetyt i sprzyja trawieniu.
 • Szarość i jej odcienie – jest neutralnym tłem dla innych kolorów i harmonijnie z współgra z jednymi (np. z zielonym i granatowym) a z innymi tworzy kontrastowe zestawienia (np. z czerwonym i pomarańczowym).
 • Fiolet ma silne działanie na psychikę człowieka. Pobudza intucję i kreatywność i wycisza. Natomiast na niektóre osoby może wpływać zbyt mocno - nastrajać zbyt poważnie, powodować smutek.

                                                         
                                                                                                                                              Fioletowa ściana, wzór wzór flora 258
Galeria

Ostatnio oglądane