Waluta

5 pomysłów na idealne dekoracje pokoju dziecka

Opublikowano dnia 07-04-2022
Kategoria: Pokój dziecka

1. Fototapeta lub kolorowa tapeta na jednej ścianie

Na dźwięk słowa „fototapeta” wielu z nas przywołuje w pamięci intensywnie kiczowate palmy na białym piasku nad brzegiem oceanu, które dawały złudzenie tropikalnych wakacji w M3 na osiedlu z wielkiej płyty. Na szczęście w obecnych czasach repertuar fototapet jest ograniczony jedynie naszą wyobraźnią, a koszt oklejenia ściany sceną z ulubionej bajki lub kadrem z rozgwieżdżonego nocnego nieba nie jest wygórowany. Ciekawą i aktualną od wielu sezonów alternatywą dla fototapety jest klasyczna tapeta w niebanalny deseń bądź motyw kwietnej łąki lub ogrodu. Taki pomysł sprawdzi się w pokoju starszego dziecka, które wyrosło z oklejania ścian wizerunkami konkretnych postaci, a nadal chciałoby podkreślić swój indywidualny styl.

2. Tematyczne naklejki dekoracyjne

Zakup wielkoformatowych naklejek z motywem roślinnym lub zwierzęcym to kolejny niskobudżetowy pomysł na dekorację pokoju dziecka. Ciekawy świata maluszek lub rezolutny kilkulatek na pewno będzie zainteresowany mieszkańcami zoo, którzy postanowili pohasać na ścianach w jego pokoju. Być może z czasem zechce przetestować czy ta sympatyczna zebra lub duży słoń łatwo schodzą ze ściany, co będzie można uznać za doskonały moment na zmianę dekoracji pokoju dziecka i zamówienie naklejek o innej tematyce. Starsze dzieci z powodzeniem mogą pomagać rodzicom w umieszczaniu kolejnych elementów na ścianach, co z pewnością sprawi im wiele radości.

3. Plakaty i cytaty na ścianę

Zestaw spójnych tematycznie plakatów w ozdobnej lub – wręcz przeciwnie – stonowanej, minimalistycznej oprawie doskonale sprawdzi się tak u malucha, jak i u nastolatka. Miejsce na serię plakatów warto zagospodarować już w momencie remontu bądź odświeżania ścian w pokoju młodego człowieka. Tło pod tego rodzaju dekoracje do pokoju dziecka powinno być jednolite, by nie odwracało uwagi i zgrabnie komponowało się z każdym nowym pomysłem gospodarza tej przestrzeni. Dzięki temu pierwsze skrzypce zawsze będzie grać to, co w tym momencie zostało umieszczone wewnątrz ramek. A może Twój nastolatek chciałby motywować się każdego dnia cytatem z ulubionej książki lub piosenki? Wybierzcie wspólnie ten najwłaściwszy tekst i przyklejcie go w widocznym miejscu. Twoje dziecko oprócz radości z wyrażenia siebie będzie miało frajdę z własnoręcznego ozdabiania swojego królestwa.

4. Tapicerowane panele dekoracyjne

Twoje dziecko jest ruchliwe do tego stopnia, że nawet w trakcie snu ćwiczy sztuki walki? A może chcesz nieco podnieść komfort odpoczynku swojego maluszka i wygłuszyć jego pokój, by dźwięki z sąsiednich mieszkań nie były tak donośne? W obu przypadkach wspaniale sprawdzą się panele tapicerowane. To wyjątkowe dekoracje na ścianę, które nie tylko urozmaicą wystrój, ale także spełnią wiele funkcji użytkowych. Panele tapicerowane sprzedawane są na sztuki, w różnych wzorach i odcieniach, które możesz połączyć wedle swojego uznania. Z ich użyciem wyczarujesz bezpieczny zagłówek, który ochroni Twoje dziecko przed bolesnym spotkaniem z twardą ścianą. Możesz także obłożyć nimi całą ścianę i odseparować pokój maluszka od dźwięków z sąsiedniego pomieszczenia, które wybudzają go z płytkiego snu.

5. Farba tablicowa dla małego artysty

W życiu większości, jeżeli nie każdego z rodziców, przychodzi taki dzień, w którym odkrywają, że ich pociecha kocha rysowanie do tego stopnia, że postanowiła wyjść ze swoją twórczością poza kartkę papieru. Najczęściej tłem do popisów malarskich staje się ściana najbliżej stolika lub biurka, przy którym dziecko oddaje się temu hobby. W przypadku jednorazowych popisów najlepiej sprawdza się krótka rozmowa i zamalowanie lub zmycie naściennych malowideł, o ile rodzaj farby na to pozwala. Jeżeli maluch regularnie szuka powierzchni, na których może wyżyć się artystycznie, warto zastanowić się nad wygospodarowaniem części lub całej ściany na malarski zakątek i pomalowanie jej farbą tablicową. To rozwiązanie, często stosowane w kuchni lub przedpokoju, z powodzeniem możemy przenieść na poletko naszego małego artysty. Dziecko będzie mogło „legalnie” i do woli udoskonalać swoje umiejętności. Gdy trochę podrośnie, taka ściana na pewno przyda mu się do zapisywania ważnych rzeczy lub umieszczania inspirujących cytatów. Zastanawiasz się nad farbą tablicową, ale nie chcesz wprowadzać do pokoju swojego dziecka czarnego koloru? Nie musisz! Farbę tablicową znajdziesz także w innych kolorach niż czarny, dzięki czemu pokój Twojej pociechy nadal może być spójny kolorystycznie i zachować swój określony styl.
Galeria

Ostatnio oglądane