Waluta

Jak malować szablonem

Jakie farby wybrać do malowania szablonem?

Możliwości są dwie: farby z oferty SZABLONERIA lub dostępne w sklepach farby pokojowe do malowania ścian.

Jeśli kusi Cię możliwość własnoręcznego namalowania wzoru na ścianie przy pomocy naszego szablonu, a obawiasz się, że pomimo naszych wskazówek nie poradzisz sobie z malowaniem zwykłą farbą pokojową polecamy farby w sztyfcie, które oprócz możliwości cieniowania CAŁKOWICIE ELIMINUJĄ PROBLEM ZACIEKÓW POD TWORZYWEM.
Jeśli wzór, który wybrałeś jest duży lub/i chcesz uzyskać efekt jednolitego pokrycia farbą wybierz farby akrylowe, których gęsta konsystencja pasty również idealnie nadaje sie do malowania szablonowego bez tzw. zacieków.

Poniżej znajdziesz opisy malowania w zależności od wybranej farby.

INSTRUKCJA MALOWANIA SZABLONOWEGO FARBAMI W SZTYFCIE

Przybory: Farby w sztyfcie z oferty SZABLONERIA (jeden lub kilka wybranych odcieni), pędzel do malowania szablonem, paleta do rozprowadzenia farby (może być jednorazowy plastikowy talerzyk, kartonowa tacka, albo po prostu kawałek sztywnego kartonu) papierowa taśma malarska do mocowania szablonu - dostępna w naszym sklepie.

Upewnij się, że powierzchnia, na której będziesz malować jest czysta (za pomocą Farby w sztyfcie możesz malować na wielu powierzchniach m.in. na ścianach pomalowanych różnymi farbami, drewnie, tkaninach, szkle i ceramice). W przypadku malowania na ścianie usuń kurz suchą miękką szmatką.

Do pokazu możliwości niepodciekających farb w sztyfcie wybraliśmy wzór Flora 2- Astry.

Przygotuj papierową taśmę malarską o szerokości ok. 4-5 cm - dostępna w naszym sklepie.

Taśma jest jedynym sprawdzonym rozwiązaniem na mocowanie szabonów na chropowatych powierzchniach. Przestrzegamy przed używaniem tzw. "sekundowych" klejów do szablonów. Są one dedykowane do małych szablonów z cienkiej folii do malowania na gładkich powierzchniach i tylko w takim przypadku się sprawdzają. Mocowanie dużych wzorów takim klejem na ścianie kończy się spadnięciem szablonu w trakcie malowania i w efekcie zniszczeniem ściany.

Przygotuj papierową taśmę malarską o szerokości ok. 4-5cm

Przyklej ją wzdłuż brzegu szablonu z tworzywa. Możesz to robić na stole lub jeśli szablon ma większe rozmiary- na czystej podłodze (jeśli masz drugą osobę do pomocy możesz przykleić szablon taśmą od razu do ściany)

Przyklej taśmnę do szablonu

Przyłóż szablon do ściany i po upewnieniu się, że jest właściwie ustawiony - przylep taśmę do ściany. Uwaga! Jeśli ściana jest zakurzona - przetrzyj ją przed przymocowaniem szablonu suchą ściereczką.

Przylep taśmę do ściany

Trzy kolory z dostępnej palety wystarczą do pokazania jak łatwo jest uzyskać efekt cieniowania. Wybrane kolory to Yellow Ochre (154), Alizarin Crimson (143) i Meadow Green (180)

Wybrane farby

Zdejmij foliową warstwę ochronną z końcówki sztyftu i usuń cienką warstwę farby z końcówki za pomocą nożyka.

Zdejmij foliową warstwę ochronną
Usuń cienką warstwę farby
Rozetrzyj odrobinę farby na palecie

Rozetrzyj sztyft na palecie okrężnym ruchem tak, aby zostawić na niej potrzebną ilość farby. Malować będziesz specjalnym pędzem szablonowym. Różni się on tym od innych, że ma sztywne, bardzo zbite włosie i jest ścięty całkiem płasko. Inne pędzle nie nadają się tak dobrze do szablonowej techniki cieniowania.
Jako palety możesz użyć kawałka sztywnego tworzywa, tektury, starego talerzyka lub nawet kafelka.

Pędzel do malowania suchymi farbami

Zastanów się w których miejscach nałożysz poszczególne kolory tak, żeby mieć choć ogólne wyobrażenie o końcowym efekcie.

Zacznij malowanie od najjaśniejszego koloru.
Maczaj pionowo pędzel w farbie nakładaj je we wszystkich miejscach w których według Ciebie mają się znaleźć.

Maczaj pionowo pędzel w farbie
Malowanie suchymi farbami

Jeśli na palecie zaczyna brakować farby - rozcieraj nową porcję w taki sam sposób jak poprzednio.

Rozcieraj nową porcję w taki sam sposób jak poprzednio
Malowanie suchymi farbami

Przejdź do następnych kolorów.W niektórych miejscach odcienie mogą być czyste, w innych natomiast możesz nakładać kolory zmieszane na palecie lub bezpośrednio na ścianie. Jeśli jakiś element szablonu odstaje od ściany- po prostu przytrzymaj go palcem.

Jeśli jakiś element szablonu odstaje od ściany- po prostu przytrzymaj go palcem

Nie przejmuj się tym jak wygląda praca podczas malowania - to naturalne, że na tym etapie nie ma powodów do podziwu :).

Nie przejmuj się tym jak wygląda praca podczas malowania - to naturalne, że na tym etapie nie ma powodów do podziwu :)

Szablon możesz zdjąć od razu po malowaniu - to jedna z zalet farby w sztyfcie - nie trzeba czekać aż wyschnie.

Szablon możesz zdjąć nie czekając na wyschnięcie farby
Szablon możesz zdjąć nie czekając na wyschnięcie farby

Ostateczny efekt jest pozytywnym zaskoczeniem.

Ostateczny efekt jest pozytywnym zaskoczeniem

Do namalowania wzoru zużyliśmy zaledwie kilka milimetrów pałeczki farby.

Do namalowania wzoru zużyliśmy zaledwie kilka milimetrów pałeczki farby

Reszta farby starczy do powielenia wzoru - możesz stworzyć swoją własną kilkuelementową kompozycję używając tego samego szablonu z wybranym z naszej oferty wzorem. W przypadku farb w sztyfie szablonu nie trzeba myć - farba tworzy jedynie cienki film, który nie przeszkadza w dalszym używaniu szablonu nawet jeśli będziesz malować innymi kolorami.

Kartonowa opaska otaczająca sztyft chroni farbę przed złamaniem i zanieczyszczeniem innym kolorem farby. Jeśli pałeczka się zużyje po prostu zsuń opaskę na koniec wysuwając z niej pałeczkę. To pozwoli na wygodniejsze używanie przy jednoczesnym zachowaniu czystych rąk.

Malowanie szablonowe na bardzo gładkich powierzchniach.

Powierzchnie gładkie przed malowaniem powinny zostać spryskane małą ilością matowego lakieru.
Sposób malowania na na powierzchniach nieporowatych takich jak szkło, glazurowana ceramika, metal polerowany lub przedmioty plastikowe: gęste ruchy pędzlem w górę i w dół w celu naniesienia dużej ilości kropek farby które pokryją malowaną powierzchnię miejsce przy miejscu.
Rysunek może być usunięty częściowo lub całkowicie szmatką za pomocą rozpuszczalnika jeśli malujesz na powierzchniach niewsiąkliwych.

Przygotowanie tkanin do malowania szablonem z użyciem farby w sztyfcie, wskazówki dotyczące prania: Przed naniesieniem farby upierz tkaninę aby ją zdekatyzować.
Nanieś papierową taśmę malarską wokół powierzchni, którą będziesz malować aby uniknąć przypadkowego zabrudzenia tkaniny poza obszarem roboczym.
Nie używaj preparatów do zmiękczania, ani wybielaczy do prania.

Po naniesieniu farby odczekaj 48 godziny, a następnie uprasuj pomalowaną tkaninę z obu stron. Temperatura prasowania: najwyższa temperatura bezpieczna dla gatunku prasowanej tkaniny.
Malowane tkaniny pierz używając programu do tkanin delikatnych. Unikaj suszenia w wysokich temperaturach.

Bezpieczeństwo użytkowania: Farby w sztyfcie są nietoksyczne i bezpieczne jeśli są używane zgodnie z przeznaczeniem. Zalecane jest oczywiście zachowanie podstawowych środków ostrożności takich jak nie wdychanie rozpuszczalników i środków do czyszczenia oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z oczami i ustami. należy unikać także dłuższego bezpośredniego kontaktu ze skórą.

Rozcieńczanie i czyszczenie: Terpentyna i benzyna ekstrakcyjna są rozpuszczalnikami dla farb w sztyfcie. Z rąk zmyjesz farbę przy pomocy mydła i wody lub - jeśli wolisz - rozpuszczalnikiem.

Inne zastosowania farb w sztyfcie: Farby w sztyfcie mogą być użyte na zagruntowanym, lub niezagruntowanym płótnie, papierze, sklejce, tkaninach, ścianach i wielu innych podłożach.

INSTRUKCJA - MALOWANIE SZABLONOWE FARBĄ AKRYLOWĄ Z NASZEJ OFERTY LUB FARBĄ POKOJOWĄ

Przybory:

  • szeroka papierowa taśma malarska (4-5 cm) - dostępna w naszym sklepie. Taśma jest jedynym sprawdzonym rozwiązaniem na mocowanie szabonów na chropowatych powierzchniach. Przestrzegamy przed używaniem tzw. "sekundowych" klejów do szablonów. Są one dedykowane do małych szablonów z cienkiej folii do malowania na gładkich powierzchniach i tylko w takim przypadku się sprawdzają. Mocowanie dużych wzorów takim klejem na ścianie kończy się spadnięciem szablonu w trakcie malowania i w efekcie zniszczeniem ściany,
  • akrylowa farba do szablonów lub gęsta i szybko schnąca farba pokojowa (np. emulsja akrylowa),
  • gąbka (może być taka, której używa się do makijażu, albo zmywania) lub okrągły pędzel gąbkowy do malowania szablonowego.
  • cienki pędzelek do zamalowania mostków.
  1. Przymocuj szablon do ściany używając szerokiej papierowej taśmy malarskiej.
  2. Wyciśnij porcję farby akrylowej z opakowania na kawałek sztywnego tworzywa lub plastiku. Jeśli malujesz farbą pokojową możesz użyć pokrywki puszki jako palety, na którą nałożysz porcję farby.
  3. Maczaj gąbkę lub pędzel w farbie i staraj się odsączyć narzędzie tak, żeby było tylko zwilżone farbą - zbyt mokre spowoduje powstanie zacieków między szablonem a ścianą.
  4. Przykładaj gąbkę lub pędzel miejsce przy miejscu wypełniając równo farbą wycięty w szablonie motyw. Nie wcieraj farby, żeby uniknąć zacieków pod tworzywem.
  5. Poczekaj aż farba przeschnie lub wyschnie zupełnie i odklejając taśmę od ściany zdejmij szablon. Farby dedykowane specjalnie do szablonów schną szybko.
  6. Jeśli szablon jest skomplikowany i zawiera mostki - na tym etapie odwzorowania można je zamalować pędzelkiem o grubości dobranej do wielkości brakujących elementów. Wiele osób celowo zostawia mostki niezamalowane.
Podpowiedź: jeśli ten sam wzór będziesz powielał kilka razy- zdejmuj szablon ze ściany razem z taśmą i od razu przyklej we właściwym miejscu. Jeśli musisz przykleić szablon na wzorze już namalowanym- upewnij się, że farba jest idealnie sucha.

Zobacz jak łatwo z malowaniem wzoru poradziła sobie Luiza z programu Alleshow:

 

Ciekawy efekt można również uzyskać stosując tynki ozdobne lub masę gipsową. Ostateczny efekt zależy tylko od Państwa wyobraźni.

A oto jak w rzeczywistości wygląda szablon przyklejony taśmą malarską do ściany:

szablon

Jak dobierać kolory do pomieszczeń? Kliknij w obrazek poniżej.
dobór kolorów do wnętrz