Waluta

Instrukcja malowania farbami w sztyfcie


Jak malować farbą w szyfcie?


Przybory:

 • farby w sztyfcie -jeden lub kilka wybranych odcieni,
 • pędzel do malowania szablonem,
 • paleta do rozprowadzenia farby (może być jednorazowy plastikowy talerzyk, lub tacka, albo kawałek sztywnego kartonu, papierowa taśma malarska do mocowania szablonu),


Upewnij się, że powierzchnia, na której będziesz malować jest czysta. Za pomocą Farby w sztyfcie możesz malować na wielu powierzchniach m.in. na ścianach pomalowanych różnymi farbami, drewnie, tkaninach, szkle i ceramice. W przypadku malowania na ścianie usuń kurz suchą miękką szmatką.

Etapy malowania:
   
 1. Przymocuj szablon do powierzchni, na której będziesz malować.
 2.  
 3. Usuń folię ochronną z farby w sztyfcie (jedynie z końcówki). Użyj do tego małego nożyka, albo po prostu paznokci.
 4.  
 5. Usuń milimetrową wierzchnią warstwę farby z końcówki sztyftu za pomocą nożyka.
 6.  
 7. Rozetrzyj sztyft na palecie, tak, aby zostawić na niej potrzebną ilość farby. Umocz pionowo pędzel w farbie.
 8.  
 9. Podczas nakładania więcej niż jednego koloru za pomocą szablonu zacznij od kolorów najjaśniejszych i nakładaj je we wszystkich miejscach w których według Ciebie mają się znaleźć.
 10.  
 11. Trzymając pędzel trzymaj pod kątem 90 stopni w stosunku do malowanej powierzchni nakładaj farbę na malowaną powierzchnię za pomocą krótkich ruchów ręki .
 12.  
 13. Zdejmij szablon ze ściany - możesz to zrobic od razu po zakończeniu malowania - nie musisz czekać na całkowite utrwalenie się kolorów, które następuje po 24 godzinach.

Kartonowa opaska otaczająca sztyft chroni farbę przed złamaniem i zanieczyszczeniem innym kolorem farby. Jeśli pałeczka się zużyje po prostu zsuń opaskę na koniec wysuwając z niej  pałeczkę. To pozwoli na wygodniejsze używanie przy jednoczesnym zachowaniu czystych rąk.

Malowanie szablonowe na bardzo gładkich powierzchniach.

Powierzchnie gładkie przed malowaniem powinny zostać spryskane małą ilością matowego lakieru.
Sposób malowania na na powierzchniach nieporowatych takich jak szkło, glazurowana ceramika, metal polerowany lub przedmioty plastikowe: gęste ruchy pędzlem w górę i w dół w celu naniesienia dużej ilości kropek farby które pokryją malowaną powierzchnię miejsce przy miejscu.
Rysunek może być usunięty częściowo lub całkowicie szmatką za pomocą rozpuszczalnika jeśli malujesz na powierzchniach niewsiąkliwych.

Przygotowanie tkanin do malowania szablonem z użyciem farby w sztyfcie, wskazówki dotyczące prania.

Przed naniesieniem farby upierz tkaninę aby ją zdekatyzować.
Nanieś papierową taśmę malarską wokół powierzchni, którą będziesz malować aby uniknąć przypadkowego zabrudzenia tkaniny poza obszarem roboczym.
Nie używaj preparatów do zmiękczania, ani wybielaczy do prania.

Po naniesienu farby odczekaj 48 godziny, a następnie uprasuj pomalowaną tkaninę z obu stron. Temperatura prasowania: najwyższa temperatura bezpieczna dla gatunku prasowanej tkaniny.
Malowane tkaniny pierz używając programu do tkanin delikatnych. Unikaj suszenia w wysokich temperaturach.

Bezpieczeństwo użytkowania

Farby w sztyfcie są nietoksyczne i bezpieczne jeśli są używane zgodnie z przeznaczeniem. Zalecane jest oczywiście zachowanie podstawowych środków ostrożności takich jak nie wdychanie rozpuszczalników i środków  do czyszczenia oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z oczami i ustami. należy unikać także dłuższego bezpośredniego kontaktu ze skórą.

Rozcieńczanie i czyszczenie

Terpentyna i benzyna ekstrakcyjna są rozpuszczalnikami dla farb w sztyfcie.  Z rąk zmyjesz farbę przy pomocy mydła i wody lub - jeśli wolisz - rozpuszczalnikiem.

Inne zastosowania farb w sztyfcie

Farby w sztyfcie mogą być użyte na zagruntowanym, lub niezagruntowanym płótnie, papierze, sklejce, tkaninach, ścianach i wielu innych podłożach.

Życzymy miłej zabawy przy malowaniu
i ciekawych efektów końcowych!

SZABLONERIA.pl