Waluta

Ogólne zasady doboru kolorów

Jak poprawnie dobrać kolory do naszego pokoju?

Ewolucja zaopatrzyła człowieka w zdolność postrzegania kolorów. Potrafimy je nie tylko rozróżniać, zapamiętywać ale co najciekawsze łączyć w odpowiednie zestawienia - tzw. schematy kolorystyczne.
Na zasadzie analogii możemy odnieść się tu do muzyki. Słuchając jej słyszymy nie tylko poszczególne dźwięki, ale również dwudźwięki i całe akordy złożone z kilku dźwięków. Jedne wydają nam się miłe, wprowadzają w radosny lub melancholijny nastrój inne natomiast są dziwnym fałszem, od którego aż boli głowa i dostajemy "gęsiej skórki".

Dokładnie tak samo jest z zestawami kolorystycznymi, które odpowiednio dobrane (skomponowane) stanowią kanony kolorystyczne wywołujące u znakomitej większości mieszkańców tej planety konkretne skojarzenia, emocje i nastroje.

Dla naszych celów - dekoracji wnętrz - zajmiemy się trzema podstawowymi kanonami kolorów:

        
  • harmoniczne
  •     
  • stonowane
  •     
  • kontrastowe

UWAGA!!!
Powyższy rysunek jest tylko ILUSTRACJĄ DO TEORII DOBORU BARW. Natomiast NIE JEST to próbnik naszych farb do szablonów ani kolorów folii na naklejki.

Zestawy harmoniczne - stosuj je tam wszędzie gdzie chcesz uzyskać żywe ale nie przytłaczające efekty. Znakomicie nadają się do do holi, dużych przedpokoi, jadalni. Zestawy te składają się z kolorów położonych obok siebie względem obwodu koła kolorów, np. A1 + B1 + C1.

Zestawy stonowane - doskonale nadają się do zrównoważonych i spokojnych pomieszczeń, np. salony, pokoje relaksacyjne i przede wszystkim sypialnie. Występują w kole kolorów jako sąsiednie względem promienia koła. Przykład: A1 + A2 + A3

Zestawy kontrastowe - imponujące, dramatyczne, obliczone na wywołanie mocnego efektu u oglądających. Często stosowane są w klubach i pokojach młodzieżowych. Znakomicie nadają się również na podkreślenie fragmentu pomieszczenia. Kolory z tego zestawu występują w kole kolorów po przeciwnych stronach, np: C1 + I1 + I2

Należy pamiętać o tym, że komponowanie naszych własnych zestawów kolorystycznych należy zacząć od doboru koloru głównego. Najczęściej pomalowane są nim ściany pomieszczenia. Kolor ten stanowił będzie tło naszej kompozycji i punkt wyjścia w poszukiwaniu kolorów  dodatków - np. kolorów wzorów jakie można namalować przy pomocy naszych szablonów.

Kolor główny dobieramy na podstawie naszych indywidualnych upodobań oraz naturalnych warunków oświetlenia. W pokojach słabo nasłonecznionych, z małymi oknami itd. powinniśmy jako kolor główny wybrać kolor jasny leżący blisko środka koła kolorów.

Następnie, kierując się powyższymi trzema zasadami komponowania zestawów kolorystycznych dobieramy kolory uzupełniające.

Postępując w powyższy sposób możemy być pewni uzyskania odpowiedniego efektu, mając przy tym gwarancję, że wytrzymamy w danym pomieszczeniu dłużej niż 3 minuty :)

Pozdrawiamy i życzymy udanych
  i ciekawych efektów kolorystycznych.